Terugblik bijeenkomst Jeugd & gezin

Op zondagmorgen 13 oktober hebben we tussen 11 en 12 uur met ca. 17 ouders nagedacht over hoe we verbonden blijven met de wijkgemeente en wat we onze kinderen en jongeren willen meegeven. Het was een positief, inspirerend en nuchter/realistisch gesprek. Omdat we elkaar niet allemaal kenden zijn we gestart met een kort voorstelrondje, waarna Tamara het gesprek inleidde.

De aanleiding voor dit gesprek waren een aantal opmerkingen:

  • De eerste kwam van Koos die me bij zijn afscheid meegaf dat je gewoon moet durven doen, zoals bijvoorbeeld een kliederkerk 1x per maand als gewone viering aan te bieden. Deze opmerking moedigt aan om out of the box te denken/doen. Een ander voorbeeld van out of the box-denken is dat je met Pasen ook met een groepje naar het strand zou kunnen gaan om daar de zon op te zien komen en met elkaar het brood te breken en de wijn te drinken.
  • Ouders geven aan dat het niet leuk is als je kind alleen bij de oppas/kindernevendienst zit of om alleen met je eigen kind knd te hebben.
  • Diegenen die naar het Graceland festival zijn geweest ervaren dat als een bijzondere plek waar je je batterij op kunt laden. Je hebt direct goede en verdiepende gesprekken met mensen die je niet kent. Zou mooi zijn als we dat in Maassluis af en toe ook kunnen realiseren.

Daarnaast gaan we nu naar een nieuwe manier van werken in de wijkgemeente waarbij er buttom up gewerkt gaat worden vanuit werkgroepen in plaats van top down. Wat zou dan de inzet moeten zijn van de werkgroep Jeugd & gezin?

Er zijn veel verschillende dingen gezegd. Hieronder volgt een overzicht van de opbrengst van dit gesprek.

Vrijwilligerswerk:

Er wordt door alle aanwezigen veel vrijwilligerswerk gedaan naast het werk en het gezin. Dit vrijwilligerswerk gebeurt niet alleen in de kerk, maar ook daarbuiten. Ieder probeert op zijn of haar manier verschil te maken in de kerk, in de stad, bij de sport- en muziekvereniging, in de gevangenenzorg en door persoonlijke contacten. Wauw!

Verbinding maken met God / kerkdiensten

De verbinding zoeken met God is de reden waarom we verbonden zijn aan de kerk. Hoe we het lijntje met God houden wordt door de aanwezigen verschillend ingevuld/ervaren. De kerkdiensten spelen daarin een belangrijke rol, maar het is niet meer zo dat we er altijd kunnen zijn op zondag.
De een zou het wat losser en hipper willen of op een ander tijdstip (zaterdagavond bijv.) de ander kiest juist bewust voor deze vorm. Een beetje saaiheid en het aanhoren van een in memoriam is ook goed voor de kinderen.

Het tijdstip is niet oké voor een puber, maar tegelijkertijd zie je dat het bij De Ark en Mozaiek010 wel lukt om de jongeren op dat tijdstip in de kerk te hebben.

Er werd ook geopperd om meer samen te gaan werken met de andere kerken. Tamara vertelt dat er een appgroep is voor jeugdwerkers, maar dat die inactief is geworden. De Ark en de Egma hebben hun eigen programma voor kinderen en jonge mensen en daar hebben ze hun handen vol aan. We gaan dit jaar met het kinderkerstfeest wel actief samenwerken met de RK.

Muziek/band

Er wordt weinig gebruik gemaakt van de kerkband en als de band speelt zou het ook prominenter in beeld mogen komen. Patrick speelt trompet en wil af en toe best eens meeblazen.
We hebben dit in het gesprek niet verder concreet uitgewerkt, maar vaker de band gebruiken wordt gewaardeerd. Praktisch is het alleen lastig om alle spullen naar de Koningshof te verplaatsen in de komende periode.

Wat werkt wel / wat gaat goed:

Kinderkoor Wonderwijs doet het nog steeds heel goed. De liedjes die geleerd en gezongen zijn, kennen de koorleden op latere leeftijd nog steeds uit hun hoofd. Het is iets wat je meegeeft voor hun latere leven. Corinda en Marielle werden hiervoor uitdrukkelijk bedankt door Ella!
Met regelmaat worden er ook kinderdiensten door Wonderwijs georganiseerd. Een moment waarop ook mensen uit andere kerken aanhaken en mensen die (bijna) nooit in de kerk komen.

Bij Kliederkerk zie je ook dat mensen uit andere kerken aanhaken. Kliederkerk is niet echt aan bod gekomen tijdens dit uur, maar het is zeker iets waar energie in zit.

Ook het kampwerk is enorm verbindend. Een week lang met elkaar optrekken doet vriendschappen ontstaan. Naast gezelligheid en gekkigheid wordt er gebeden, gezongen en is er een kerkdienst. Ook is er net weer een mooie reünie-dienst achter de rug in de Immanuelkerk.

Een activiteit a la het surfen tijdens het startweekend is ook erg leuk om te doen en wordt als positief ervaren. Een moment waarop jongeren elkaar tegenkomen als onderdeel van de kerk. Ook de actie deel je cake met vluchtelingen werd genoemd als positief. Je deelt concreet samen met jongeren van we hebben met mensen die alles achter hebben moeten laten.

De catechese wordt nu aangeboden in en door de Ark (i.s.m. GK en de Bethelkerk) en dat doen ze heel goed. Er wordt een inhoudelijk programma aangeboden aan de hand van een methode, maar het is vooral de veelheid aan jongeren wat het leuk maakt om ook te gaan. Ze nodigen ook heel persoonlijk aan de deur uit en dat helpt om over de drempel heen te stappen.

Resultaat / inzet werkgroep

Dat wat we doen willen we goed doen. Je kunt beter klein beginnen en mensen van daaruit weer inspireren en enthousiasmeren.

Interactieve verbindingsdiensten

Gedurende het uur kwamen we uit op een soort rommelige / kliederkerkachtige viering om op die manier de gemeente te ervaren, elkaar te inspireren en God te laten gebeuren. Een soort startzondag idee, maar dan uitgebreider, maar wat wel gemakkelijk te organiseren is. Een morgen waarin veel gebeurt op allerlei manieren, interactief. Ik noem het nu voor het gemak maar even verbindingsdiensten. Er komen allerlei hoeken in de kerk waarin ruimte gemaakt wordt voor elkaar en voor God. Je kunt denken aan een diaconale activiteit zoals bijv. het bloemschikken deze zondag, interactief met elkaar bijbel lezen, gebedsgroepje, samen zingen, creatief iets maken door ouderen, kliederen met kinderen, kletskoffie om elkaar beter te leren kennen, samen zingen met de band en ergens ook een plek met goede wifi en lekkers waar jongeren kunnen chillen. We sluiten gezamenlijk af met een korte viering.

  • Doel zou kunnen zijn om dit 1 keer per kwartaal te laten plaatsvinden.
  • Ella heeft later op de zondag dit idee uitgewerkt en wil hierin graag meedenken en doen.
  • Ruud zou wel iets willen doen met interactief bijbellezen.
  • Concreet mensen vragen voor een activiteit helpt ook om mensen over de drempel te laten komen en mee te doen.

Kort werd in dit verband de wisseling van de gebouwen benoemd. Tamara gaf aan dat je als wijkgemeente 1 uitzondering mag maken en de Immanuelkerk kan gebruiken. Dat zou voor deze dienst kunnen zijn. Melanie opperde om evt. te collecteren voor de stookkosten.

Kliederkerk:

Doel is om dit 5 keer in 2025 te organiseren met het kliederkerkteam.

Kindernevendienst:

We willen vooral inzetten op de basisschoolleeftijd, dus we houden de kindernevendienst voorlopig in stand. Wat je jong geleerd hebt, neem je in je verdere leven mee. Door kindernevendienst te geven als ouder heb je zelf ook weer een stok achter de deur om toch te gaan en je betrokken te voelen op het geheel. Er zijn 45 kinderen in de basisschoolleeftijd lid van onze wijkgemeente.

Jongeren:

Jongeren hebben het druk met school, werk, sport en vrienden/vriendinnen. Kerk is niet iets wat hen aantrekt. Op welke manier kunnen we ze verbinden?

  • Door 4 x per jaar een activiteit aan te bieden. Caroline en Melanie melden zich direct aan voor een keer de actie: Deel je cake met vluchtelingen. De EO jongerendag zou dan de tweede activiteit kunnen zijn.
  • Door jongeren aan ouderen te koppelen (maatjes) met wie ze bijv 1 keer per jaar iets leuks gaan doen. Dit idee is niet concreet uitgewerkt en zal verder onderzocht moeten worden.
  • Door jongeren te vragen voor concrete zaken, zoals bijv. Arend die een keer lector van de zondag was.

Rol van de jeugdwerker:

Tamara geeft aan dat mensen echt willen helpen als je ze concreet vraagt voor specifieke zaken. Het indienen van projecten van onderop ontstaat meestal niet vanzelf. Vaak is er iemand nodig die het vuurtje even aanwakkert, het concreet maakt en mensen ervoor vraagt.  

Het enige waar ze zelf tegenaan loopt is de hoeveelheid uren die ze er nu mee kwijt is. Prioriteiten stellen is niet het probleem, maar wel de veelheid en soms ook de ingewikkeldheid om iets voor elkaar te krijgen.

Hierover werd nog even kort doorgedacht en de vraag kwam op of er niet meer uren voor 1 of 2 kerkelijk werkers beschikbaar moet komen om meer slagkracht te krijgen. Predikanten willen niet altijd meer fulltime werken, dus dat geeft misschien ruimte.

Delen

Facebook
Twitter
LinkedIn

Gerelateerde berichten

Opa
Koningshof

Oud Papier Actie

Zaterdag 29 november 2025, tussen 10:00 en 12:00 uur, is de volgende oud papier actie van wijkgemeente De Verbinding. We verzamelen oud papier, kranten, reclamefolders,

Lees verder...
Garrels-orgel
algemeen

Vacature organist Groote Kerk Maassluis

De wijkgemeente Groote Kerk van de Protestantse Gemeente Maassluis zoekt een nieuwe vaste organist voor het monumentale Garrels-orgel uit 1732: een organist die dienstbaar en enthousiast de gemeentezang begeleidt en met creativiteit en ondernemingszin het orgel op de kaart houdt en nieuwe muzikale initiatieven ontplooit.

Lees verder...
iona

Denk je ook mee?

Beste mensen van wijkgemeente De Verbinding, Kom op zondag 13 april om 11.00 uur naar De Immanuelkerk! Er is in de afgelopen tijd veel veranderd

Lees verder...

Meld je aan voor onze nieuwsbrief

Om op de hoogte te blijven van alles wat speelt heeft onze kerk een nieuwsbrief, de ‘Kerkwijzer.’ Aan het abonnement op nieuwsbrief Kerkwijzer zijn abonnementskosten verbonden, hierover nemen we contact met u op.